Hybridný ohrev vody

Pri fotovoltaickom ohreve vody spolupracujeme s firmou LOGITEX Púchov a tu je niekoľko základných informácií.

Ohrievače vody LOGITEX

Ohrievače vody zn. LOGITEX predstavujú nové technické riešenie ohrevu vody pri využití ekologicky čistých zdrojov energie. Pre ohrev vody sa využíva energia slnka, ktorá pomocou fotovoltaických článkov vyrába jednosmerný elektrický prúd, ktorý zohrieva vodu v zásobníku. Originálnym riešením je napojenie výhrevnej špirály na fotovoltaické panely, pri ktorom nevznikajú žiadne straty elektrickej energie a preto zariadenie pracuje veľmi  efektívne, pričom je zabezpečená tepelná ochrana a bezpečná regulácia celého systému.

Jednoduchosť a variabilita umiestnenia fotovoltaických panelov, ich bezúdržbová prevádzka a veľmi jednoduché prepojenie so zásobníkom vody pomocou tenkého elektrického kábla dáva prakticky neobmedzené možnosti využitia zariadenia v rodinných a panelových domoch, ako aj v priemyselných objektoch.

Využitie fotovoltaických panelov na ohrev vody je ekologická výroba elektrickej energie, ktorú si spotrebováva priamo výrobca. Nie sú potrebné žiadne povolenia na pripojenie a nemusia sa nakupovať ďalšie prídavné zariadenia. Je to zatiaľ najefektívnejšie a bezstratové využitie ekologickej elektrickej energie z fotovoltaických panelov. Modely M a M+K umožňujú využiť nadprodukciu energie z fotovoltaických panelov na vlastnú výrobu elektriny.

Z celospoločenského hľadiska sa jedná o výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

 

Vlastná výroba elektriny

Vážení priatelia,


v úvode by som Vás rád uviedol do procesu výroby elektriny pre vlastnú spotrebu a oboznámil Vás s príslušnou legislatívou.

Záväzok SR voči EÚ hovorí o dosiahnutí 14 % podielu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov do roku 2020. K 1.1.2013 Slovensko dosiahlo 11,2 % podiel. Z tohto pohľadu už nie je potreba finančne podporovať výstavbu nových zdrojov vo forme doplatku na vyrobenú kWh, pretože rozdiel v % dosiahneme výstavbou nových zdrojov (do 10 kW) už v najbližších rokoch, nehovoriac o tom, že na doplatok sme sa skladali a skladáme všetci, pretože je rozpočítaný na každú kWh, ktorú doma a v práci spotrebujeme.
Pre občanov je to dobrá správa. Zvyšovanie ceny elektriny z dôvodu novej podpory obnoviteľných zdrojov nehrozí. Rozptýlená výroba (do 10 kW) znižuje straty pri prenose a distribúcii a tým znižuje cenu elektriny. Nezanedbateľný je aj fakt, že rozptýlená výroba znižuje aj závislosť na veľkých zdrojoch. Na druhej strane je tu smernica EÚ o energetickej efektívnosti, ktorá hovorí o úspore energii vo výške 1,5 % ročného množstva energie predanej koncovým odberateľom od 1.1.2014 do 31.12.2020, ako aj výrazný spoločenský tlak na ochranu životného prostredia, ktorý sa týka každého z nás. Žiť v čistom prostredí je prirodzená túžba všetkých rozumných ľudí našej planéty. Verím, že slovenskí občania patria medzi nich. V r. 2012 vznikla iniciatíva vtedajšieho poslanca NR SR p. Ľubomíra Vážneho, ktorý predložil do parlamentu novelu zákona, v ktorej je definovaný malý zdroj do 10 kW, na ktorý neplatí doplatok a umožňuje občanom zjednodušený prístup k výrobe elektriny pre vlastnú spotrebu. V mene všetkých občanov Slovenska, ktorí v budúcnosti využijú malý zdroj sa chcem pánovi Vážnemu úprimne poďakovať, pretože je len veľmi málo zákonodarných zástupcov občanov, ktorí pre ich ekonomickú prosperitu spravili tak významný krok. Verím, že obsahom jeho práce budú aj ďalšie legislatívne zmeny pre podporu využívania malého zdroja občanmi Slovenska, s cieľom zabezpečiť energetickú sebestačnosť domácností.

 
                                                                                                          Ing. Daniel Lako
                                                                                                        viceprezident pre ekonomiku a legislatívu
                                                                                                       Združenie výrobcov ekologickej energie Slovenska

 

Veľkosť zdroja výroby elektriny

Uvažujme o elektrárni z obnoviteľného zdroja (napr. fotovoltaických panelov), ktorá bude pripojená do vnútornej inštalácie objektu, v ktorom bývate. Pred samotným plánovaním elektrárne z obnoviteľného zdroja je potrebné si uvedomiť skutočnosť, že ak sami nespotrebujete vyrobenú elektrinu a tá prenikne do verejnej siete podľa tohto postupu, nedostanete za ňu od nikoho zaplatené. Preto stavať veľké fotovoltaické zdroje na rodinné domy s malou spotrebou je ekonomický nezmysel. V prvom rade si pozrite ročnú spotrebu za posledný rok v kWh a tú vydeľte dvomi.

Napr.:
Domácnosť má spotrebu 3.000 kWh za rok.
3.000 kWh : 2 = 1.500 kWh = 1,5 kW zdroj (6 ks 250 W fotovoltaických panelov)

Prečo sa spotreba delí dvomi? Pretože slnko v noci nesvieti a v zime aj cez deň veľmi krátko, takže Vaša výroba pokryje len dennú časť roka.
V takomto prípade ušetríte cca 1.500 kWh elektriny a prienik Vami nespotrebovanej elektriny do siete sa bude približovať nule. A o to ide, aby ste Vami vyrobenú elektrinu spotrebovali doma a zaplatili za faktúru elektriny o 50 % menej.

 

Vlastná spotreba a výroba elektriny v domácnosti

Po naplánovaní a optimalizovaní zdroja výroby elektriny je potrebné analyzovať spotrebu elektriny v domácnosti.
Dnes sa zatepľujú obytné domy a stavajú energeticky pasívne domy. U takýchto stavieb už nie je problém so spotrebou elektriny na kúrenie a LED svietidlá, ale najväčšou položkou v spotrebe je ohrev teplej vody. Hybridné ohrievače LOGITEX, ktoré boli vyvinuté na Slovensku vyriešili aj tento problém. Vyrobenú ekologickú energiu z fotovoltaických panelov uskladňujú a premieňajú na teplú vodu.

Príklad A:
Máte ročnú spotrebu 3.000 kWh a ste v domácnosti 2 osoby, spotrebujete na ohrev teplej vody ročne cca 1.600 kWh (1 osoba = cca 800 kWh). Ak spotrebujete na ohrev vody 1.600 kWh za rok a nainštalujete si 1,5 kW zdroj (6 ks 250 W FV panelov), vyrobíte min. 1.500 kWh energie, ktorá sa uskladní v hybridnom ohrievači vody LOGITEX. Vaša ročná spotreba elektriny klesne z 3.000 kWh na 1.500 kWh! V takomto prípade všetku vyrobenú elektrinu spotrebujete na ohrev vody a nevznikne prakticky žiadny prebytok elektriny. Keďže nevznikne prebytok, nemusíte kupovať menič, ktorý by menil vyrobený jednosmerný prúd (DC) na striedavý prúd (AC). V tomto prípade z hľadiska legislatívy nie ste výrobca elektriny.

Príklad B:
Máte ročnú spotrebu 3.000 kWh a ste 2 osoby a na ohrev vody spotrebujete 1.600 kWh ročne a nainštalujete si 2,0 kW zdroj (8 ks FV panelov) vyrobíte min. 2.000 kWh ekologickej elektriny za rok. Avšak vaša spotreba na ohrev teplej vody je len 1.600 kWh. Vzniká prebytok min. 400 kWh. Vtedy môžete využiť inteligentnú funkciu hybridných ohrievačov vody LOGITEX, ktoré po nahriatí vody na požadovanú teplotu presunú elektrinu z panelov do meniča, ktorý zmení DC prúd na AC. Menič je pripojený do obyčajnej zásuvky a Vy dodáte do vlastnej siete min. 400 kWh elektriny ročne. V takomto prípade ste výrobca elektriny.

Príklad C:
Máte ročnú spotrebu 6.000 kWh elektriny a ste 2 osoby. Zo spotreby 6.000 kWh odpočítajte 1.600 kWh (ohrev vody). Rozdiel 4.400 kWh vydeľte dvomi a získate priemernú dennú spotrebu elektriny, čo je cca 2.200 kWh za rok. Spotreba elektriny na ohrev vody sa nedelí dvomi, pretože celé množstvo elektriny sa uskladňuje vo forme tepla v zásobníku vody LOGITEX. Pre optimálnu výrobu elektriny budete potrebovať zdroj výroby ekologickej energie o výkone 3,5 kW (14 ks 250 W fotovoltaických panelov). Vaša ročná výroba bude min.3.500 kWh a zaplatíte namiesto 6.000 kWh približne 2.500 kWh za Vami odobranú elektrinu za rok. (Priemerná cena elektriny v r. 2012 pre domácnosť bola 0,19 EUR/1 kWh) Vaša úspora bude: 0,19 x 3.500 = 665,- EUR/rok. V takomto prípade ste výrobca elektriny.

 

Legislatíva

Pri príklade A nie ste výrobca elektriny. Na sprevádzkovanie systému LOGITEX nepotrebujete v zásade žiadne úradné povolenia! Niektoré obce a mestá však vyžadujú v zmysle stavebného zákona oznámenie o úprave stavby. V žiadnom prípade sa nejedná o stavebné povolenie! Uvedené opatrenie sa využíva preto, aby sa fotovoltaické panely nemontovali na stavby, ktoré sú historické pamiatky a pod.

Pri príklade B a C ste výrobca elektriny a platí pre Vás legislatíva:

1. Zákon č. 251/2012 § 4 ods. (4) 
Podľa tohto zákona, ak sa vzdáte doplatku, jedná sa o malý zdroj a vaša výroba nesmie prekročiť 1,5 násobok odobratej elektriny v predchádzajúcom roku.

2. STN EN 50438:2008  
Podľa uvedenej normy sa Slovensko pripojilo k iniciatíve EÚ (Oznám a pripoj) a povolilo prístup mikrogenerátorov cez vnútornú sieť do verejnej siete. (Česká republika to odmietla). Norma hovorí o tom, že do jednej fázy je možné pripojiť zdroj s menovitým fázovým prúdom do 16A vrátane na fázu, čo je max. cca 3,5 kW (14 ks 250 W fotovoltaických panelov). Keďže systém LOGITEX je pripojený na jednu fázu, nesmie byť hodnota 3,5 kW zdroja prekročená! (napr. 2 kW do bojlera a 1,5 kW len na výrobu elektriny pre vlastnú spotrebu) Je však potrebné dodržať bezpečnostné požiadavky distribučných spoločností elektriny, ktoré požadujú, aby meniče vyhovovali limitom prepätia, podpätia, mechanickému odpojeniu meniča pri strate napätia v sieti a pod. Všetky kvalitné a certifikované malé meniče spĺňajú uvedené požiadavky. Je potrebné umožniť servisným pracovníkom distribučnej spoločnosti prístup k meniču, aby overili uvedené parametre. (pozri čestné prehlásenie na konci tohto materiálu) 

3. Vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zo 14.1.2013, ktorou sa ustanovujú pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou.  
Pre prevádzkovanie malého zdroja platia: 
§ 10 ods. (11)
§ 11 ods. (16)
§ 12 ods. (2) a (7)

 

Postup pri pripojení malého zdroja

1. Oznámte obci (ak to vyžaduje) váš zámer inštalovať fotovoltaické panely na strechu domu a počkajte na ich súhlas. Ak ich nechcete namontovať na historickú budovu alebo kultúrnu pamiatku, musia Vám ho automaticky vydať. V žiadosti uveďte, že sa jedná o fotovoltaické zariadenie (to len v prípade, že použijete menič).

2. Nainštalujte si fotovoltaický ohrev vody LOGITEX. Ak je predpoklad, že budete vyrábať viac elektriny ako sa uloží vo forme tepla v zásobníkoch vody LOGITEX, prikúpte si certifikovaný menič elektriny DC/AC. Montáž zverte vždy oprávnenej osobe – elektrikárovi, ktorý má skúšky min. podľa §22.

3. Podľa zákona č. 251/2012 § 4 ods. (4) máte povinnosť oznámiť inštaláciu fotovoltaického zdroja na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO).
POZOR!
V súčasnosti (začiatok roka 2013) za vaše oznámenie URSO inkasuje poplatok 100,- EUR. Vzhľadom na aktivitu Združenia výrobcov ekologickej energie Slovenska (www.zvees.sk) a samotného prísľubu kompetentných úradov, by mal byť poplatok za oznámenie v krátkom čase pre malé zdroje zrušený.

4. Dopisom požiadajte príslušnú distribučnú spoločnosť elektriny (ZSE, SSE, VSE) o pripojenie malého zdroja (žiadosť je na konci tohto materiálu). Žiadosť obsahuje vaše vyhlásenie o sprístupnení malého zdroja pracovníkom distribučnej spoločnosti vo vašej domácnosti, žiadosť o overenie predpísaných hodnôt meniča a váš záväzok, že za vami nespotrebovanú elektrinu, ktorá prenikne do siete distribučnej spoločnosti si nebudete požadovať žiadnu platbu. K žiadosti musíte pripojiť kópiu rozhodnutia obce a potvrdenie o oznámení z URSO.

5. POZOR! Distribučné spoločnosti môžu požadovať mechanické rozpojenie kontaktov na pripojení meniča do siete pri strate napätia v sieti.
Preto si dajte medzi menič a bod pripojenia do sústavy namontovať stykač alebo zariadenie, ktoré splní požiadavku rozpojenia. Po namontovaní stykača požiadajte revízneho technika o vystavenie potvrdenia o existencii a správnom fungovaní mechanického rozpojenia kontaktov pri strate napätia v sieti. Takéto potvrdenie môže nahradiť testovacie meranie zdroja pracovníkmi distribučnej spoločnosti. O montáž zariadenia na mechanické rozpojenie kontaktov pri strate napätia v sieti môžete požiadať aj distribučnú spoločnosť.

6. Pracovníci distribučnej spoločnosti s vami dohodnú termín návštevy a ak váš menič a inštalácia bude vyhovovať STN (alebo ak máte potvrdenie revízneho technika o mechanickom rozpojení kontaktov pri strate siete a vy ho zašlete spolu so žiadosťou o pripojenie distribučnej spoločnosti a distribučná spoločnosť bude uvedené potvrdenie akceptovať, tak technici na meranie nemusia vôbec prísť) vymenia vám zdarma elektromer za elektromer, ktorý meria vašu spotrebu a aj výrobu. (Nie je to 4Q!) Za technické meranie si distribučná spoločnosť môže účtovať poplatok.
Nový elektromer musí mať funkciu zápočtu fáz ako je to u všetkých mechanických (kotúčikových) elektromerov. Pozor! O zápočet vašej výroby a spotreby v elektromere musíte písomne požiadať distribučnú spoločnosť (žiadosť na konci). Distribučné spoločnosti majú v cenníku cenu za pripojenie výrobcu elektriny do distribučnej sústavy (do 6kW) sumu vo výške 35,21 EUR bez DPH. Vy sa však pripájate do Vašej vnútornej sústavy, ktorej prevádzkovateľom ste Vy a je veľký predpoklad, že pri správne nastavenej veľkosti výroby na Vašom objekte, celú výrobu spotrebujete sami, bez dodávky prebytku Vami vyrobenej elektriny do distribučnej siete. Ak vznikne prebytok a Vy ho dodáte zdarma do distribučnej siete, nemali by distribučné spoločnosti pre malé zdroje po vzájomnej dohode poplatok účtovať.

 

Skryté nástrahy legislatívy

1. Poplatok za oznámenie inštalácie malého zdroja na URSO vo výške 100,- EUR.

Riešenie:
Je potrebné počkať na legislatívnu úpravu a až po nej požiadať distribučný závod o pripojenie. Ak váš menič spĺňa STN EN 50438:2008, do siete sa môžete pripojiť a splniť si oznamovaciu povinnosť až po zrušení poplatku.

2. Zákon č. 251/2012 § 41 ods. (3), písm. a) hovorí o povinnosti merania vyrobenej energie z obnoviteľných zdrojov s diaľkovým odpočtom pre všetky obnoviteľné zdroje.
Je to nezmyselná požiadavka vzhľadom na skutočnosť, že sa vzdávate pri malom zdroji doplatku (čím odpadá zmysel merania) a prakticky všetku vyrobenú elektrinu spotrebujete sami.

Riešenie:
Vymeranie a diaľkový odpočet nepotrebujete, pretože pre vás platí ten istý zákon a § 41 odst. (6).
„Výrobca elektriny, ktorého zariadenie na výrobu elektriny je pripojené do sústavy toho prevádzkovateľa, do ktorého sústavy je celé množstvo vyrobenej elektriny dodávané.“

Vysvetlenie:
Vaše zariadenie je pripojené do Vašej vnútornej siete, ktorej prevádzkovateľom ste vy a celé množstvo vyrobenej elektriny dodáte do Vami prevádzkovanej siete.

3. Jednotlivé distribučné spoločnosti musia rešpektovať zákon, ale môžu si v rámci svojich technických podmienok stanoviť požiadavku naviac.

Riešenie:
Vždy existuje kompromisné riešenie. Je potrebné vždy zdôrazniť, že prebytok elektriny dodáte do distribučnej spoločnosti zdarma! Ak by požiadavky boli nad rámec zákona, obráťte sa na ÚRSO, prípadne na Združenie výrobcov ekologickej energie Slovenska www.zvees.sk.

4. Vzhľadom na neustále úpravy energetických zákonov sa môže stať, že nami doporučený postup pripojenia malého zdroja môže byť kedykoľvek zmenený.

 

Finančná úhrada za dodanú elektrinu do siete distribútora

Pri malom zdroji existuje možnosť, aby ste za elektrinu dodanú do distribučnej siete fakturovali distribučnej spoločnosti sumu cca 0,05 EUR/1 kWh (na straty).
Ak chcete využiť uvedenú možnosť, musíte túto skutočnosť oznámiť distribučnej spoločnosti a individuálne si dohodnúť podmienky dodávky ešte pred inštaláciou malého zdroja.

Nevýhody:
Preradenie vášho odberného miesta do skupiny podnikateľov, čo by znamenalo podstatne vyššiu sadzbu za vami odobranú elektrinu.
Budú od Vás požadovať doklad o pôvode elektriny a pod.
Vzhľadom na súčasnú legislatívu a výšku sumy za kWh, uplatnenie finančného nároku na straty nedoporučujeme.

 

Prínosy malého zdroja pre občana, distribučné spoločnosti a štát

Prínos pre občana:

1. Úspora finančných prostriedkov za elektrinu a tým skvalitnenie života, pretože za ušetrené prostriedky si môže kúpiť tovary a služby, čo v konečnom dôsledku podporí výrobu, čím sa zvýši zamestnanosť a vylepšia sa parametre celej ekonomiky.

2. Občan, ktorý vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja a uskladňuje ju vo forme tepla v hybridných ohrievačoch vody LOGITEX alebo v rámci malého zdroja si vyrába naviac elektrinu pre vlastnú spotrebu, významne prispieva k ochrane životného prostredia, čo sa zákonite odrazí na zdraví každého jednotlivca.


Prínos pre distribučné spoločnosti:

Výrobou a dodávkou elektriny z malých zdrojov dochádza k harmonizácii a napäťovému vyrovnaniu rozvodnej siete, pretože sa jedná v skutočnosti o mikrozdroje (v porovnaní s kapacitou siete), ktoré sú rozptýlené po širokom území. Na koncoch distribučných rozvodov je veľmi často napätie hlboko pod 230 V a distribučné spoločnosti musia veľmi nákladne budovať trafostanice a meniť vedenie. Ak na takýchto miestach budú vybudované občanmi malé zdroje, dôjde k zvýšeniu napätia až na predpísané hodnoty v sieti distribučných spoločností. Pritom distribučné spoločnosti to nebude stáť nič!
Ak si občan za elektrinu, ktorú nespotrebuje a dodá do distribučnej siete nebude nič účtovať, rozvodné závody nemusia vo výške dodávky nakupovať od obchodníkov s elektrinou elektrinu na straty.


Prínos pre štát:

Na prvý pohľad sa zdá, že štát príde o DPH za platby občanov za elektrinu. Nie je to tak. Pri nákupe zariadenia na výrobu elektriny pre vlastnú spotrebu občan zaplatí cenu s DPH. Táto výška DPH pokryje približne 15 ročné obdobie rozdielu platieb DPH občana za elektrinu.
Naviac, občan dodá prebytok elektriny do siete zdarma, pritom táto dodávka je zaznamenaná na elektromere. Distribučné spoločnosti v rovnakej hodnote nemusia nakupovať elektrinu na straty vo výške cca 0,05 EUR/1 kWh. Je to pre distribučné spoločnosti mimoriadny výnos, ktorý na konci zdaňovacieho obdobia bude zdanený daňou z príjmov vo výške 23% (r.2013), čo je viac ako DPH občana (20% r.2013), takže pre štát je malý zdroj jednoznačne veľmi efektívny zdroj príjmu.

 

 


Vytvorte si web zdarma! Webnode